Nyáron nálunk napi 10 kiló jég fogy, elsősorban a jegeskávéba és a limonádéba kerül, de van aki presszókávéba, fröccsbe vagy sörbe kéri.
A jéggel hűtött italokat ősidők óta kedvelik a pécsiek, de az italba tett jég csak az 1900-as évek elején, a jégkocka pedig a II világháború után terjedt el a Pécsi vendéglőkben. Íme egy kis pécsi jégtörténelem.
Amíg nem voltak jéggyárak, addig az élelmiszerek hűtését télen a tavakról és folyókról letermelt és vermekben tárolt jéggel oldották meg. A fertőzések elkerülése miatt ez a jég nem kerülhetett a vendégek italába, ezért óriási lépés volt, amikor Pécsen is megépítették az első jéggyárakat.
Bacillusok a jégben Tartózkodjunk a nyers jégélvezetétől, mert annak belsejében gyakran betegség-csirák vannak. Ha a jég olyan vízből lett, mely nem tiszta, merev belsejében gyakran mindenféle bacillusok vannak, melyek, amikor a jégfelolvad, felszabadulnak és az emberi szervezetben nagy károkat tesznek. Egy köbcentiméter nyers jégben dr. Bischoff 880 ezer bacillust és baktériumot talált. Óvakodjunk tehát, hogy a hűsítő italokba jégdarabokat tegyünk, ha csak a víz, amelyből ez a jégkészült, feltétlenül tiszta nem volt – írta a Pécsi Figyelő lap 1900 nyarán.
Az első pécsi jéggyár 1910-körül már működött, ahol hatalmas jégtömbök készültek.
„Végre valahára megszületett. Ma délben nagy kocsik hordták széjjel a jéggyárban készült fehér jégkockákat, melyeket a kávéház és vendéglőtulajdonosok oly epedve vártak. Lesz tehát jég és lesz fagylalt, jegeskávé, hideg sör és jeges borogatás.”
Az 1910-es években Pécsett a két sörgyárnak három jéggyára működött, a helyi szükséglet fedezésén túl a vidéket is el tudták látni a naponta szükséges mennyiséggel. Ekkortól már a rendőrség szabályozta a jégfelhasználást, természetes jégfelhasználást büntették.
(Főkapitányi rendelet jéghasználatról.) Oberhammer Antal rendőrfőkapitány hirdetményt bocsájtott ki a jéghasználatról. Az élelmiszerek és italokhűtésére gyakran természetes jegethasználnak, amelynek anyagául mindenünnen összefolyó, sokszor fertőzött víz szolgál. Minthogy közegészségügyi szempontból kívánatos, hogy ily szennyes jeget ne használjanak, azért a főkapitány elrendelte, hogy oly esetekben csakis műjég használható, amikor az élelmiszerrel és itallal közvetlen érintkezésbe jut. Természetes jég csakis olyan esetekben használható, ahol a jégnem érintkezik közvetlenül az élelmiszerekkel és italokkal. Aki a hirdetményben foglalt tilalmat még nem tartja, 600 koronáig terjedhető pénzbírsággal büntethető.
A nagy kockákban és téglalapokban készült jeget az 1950-es évek kezdte felváltani az ötthoni jég készítés, amikor megjelentek a modern hűtőszekrények.
Szovjet gyártmányú hűtőszekrények érkeztek Pécsre – Luxuskivitelű szovjet ZIS gyártmányú hűtőszekrények érkeztek a Pécsi Állami Áruházba. A háziasszonyoknak komoly segítséget jelent ez a hűtőszekrény, amelyet 110 és 220 voltos áramra egyaránt lehet használni. Előnye, hogy kevés áramot fogyaszt, a rekeszekre osztott tálakban megfagy a víz és az így keletkezett jégkockákat hűsítő italokhoz lehet felhasználni. Hús és gyümölcs tárolására egyaránt alkalmas a ZIS gyártmányú hűtőszekrény, amelynek óra 7 500 forint – Írta 1956 nyarán a Dunántúli Napló.
1963-ban már népszerű volt a fagyasztós elektromos hűtőszekrény, egy Villányi borász kapott a lehetőségen, és egy italkülönlegességet alkotott.
Wéber Imre, a Villány-Siklós Állami Gazdaság fiatal pincemestere szabad idejében előszeretettel kísérletezik új fajta italok előállításával. Legújabb készítménye az „oportókoktél”. A különleges ízű, vérvörös színű ital alapanyaga oportóbor, amelyhez déligyümölcsök levét és különféle fűszereket kever, s utána megfagyasztja. A rubin vörös jégkockákból elegendő két három darabot a pohárba tenni és hozzá szódavizet tölteni. Néhány deci oportóból ily módon annyi „koktél”-t lehet készíteni, hogy akár egy koktél party egész vendégserege fogyaszthat belőle.
Ma már minden nagyobb üzletben és benzinkúton hozzá lehet jutni zacskós jéghez, vagy jégkészítő zacskóhoz az otthoni jégkészítéshez.