Tudtad, hogy ez a péksütemény, amibe csupa finomságot töltünk Lengyelországból, Krakkóból származik? De ahhoz, hogy Pécsre megérkezzen, előbb egy londoni és new yorki kitérőre volt szükség!
Az I Love Pécs kávézóban két bagelt rendelhettek, a füstöltsonkás cheddar sajtos, rukkolás és a pesztós, mozzarellas, szárított paradicsomos rukkolás változatot. Ez a péksütemény a Kovászálom pékségben készül, ahol Kovács Emese készíti ezeket a finosmságokat. Emese történetéről bővebben olvashattok ITT!
Pécsen az első bageleket Nyírő Tomi, az egykori Kemencés pékség pékje sütötte, róla pedig ITT olvashattok!
Tenyérnyi méretű, kerek, lyukas közepű: így néz ki a klasszikus bagel, amely általában élesztős tésztából készül. A leghíresebb a New York-i bagel. A közhiedelemmel ellentétben azonban a bagel nem Amerikából származik, hanem Krakkóban találták fel, ahol helyi változata ma is az egyik legnépszerűbb street food.
A bagelt előszőr az 1600-as évek elején említik Krakkó közösségi szabályzatában, amely kimondta, hogy az ételt ajándékba szokás vinni, amikor babanézőbe megyünk egy családi látogatáskor. A Bagel az 1700-as évekre a lengyel konyha alappillére lett, édes vagy sós töltelékkel.
London Brick Lane kerületében és környékén a 19. század közepe óta árulnak bagelt, amit később bevándorló lengyel zsidók vitték az Egyesült Államokba is, ahol New Yorkban indult a világhódító útjára.
1900 körül a bagel, mint villásreggeli már az egyik legnépszerűb étel New Yorkban, ahol főleg a lazacos változat volt a legkedveltebb: A félbevágott, belül puha kívül ropogós péksüteménybe krémsajt, lazacszeletek, kapribogyó paradicsom és lilahagyma került. Ez a változat ma is a legkelendőbb Amerika szerte.
Nézzétek, meg a bagel történetét.