Nem volt túl nagy gasztronómiai élmény a 1970-es években megjelent téli fagylalt vagy más néven ostyakosár, de amit most nálunk kóstolhatsz az egészen más. A miénk főzött párizsi krém és csokoládé krém keverékével van töltve, tetején vékony roppanós csokiréteg van, a tölcsér peremét színes cukorgolyók ölelik körbe.
Hidegben nem eszünk fagyit! Nem veszünk fagyit, mert torokgyulladást fogsz kapni! Fájni fog a torkod! – Ilyen és ehhez hasonló mondatok rendszeresen elhangzottak a szüleink szájából, hogy éppen miért nem kapunk akkor fagyit, amikor mi szeretnénk. A télifagyi a jóval rendszerváltás előtt a cukrászdákban és az utasellátó büféiben jelent meg. Alapvetően valami torta bevonós, margarinos krém volt benne, finomnak nem volt mondható. Az eredeti téli fagyi tölcsérjébe főzött párizsi krémet töltöttek, majd azt csokoládéval vonták be.
A téli fagylalt az 1970-es években terjedt el Magyarországon. A terméket a nyári fagylalt alternatívájaként kezdték gyártani, mivel úgy vélték, hogy a hideg fagyi kevésbé alkalmas téli fogyasztásra. Az tény, hogy a hideg időben jelentősen csökken az igény a fagylaltra, a cukrászdák többségében télen manapság sem lehet fagyit kapni.
Ezért lett népszerű a téli fagyi, ami korábban töltött ostyakosárként létezett, valószínűleg az utasellátó találta ki, hogy a vajas csokis krémet fagyis tölcsérbe töltsék, így hamar a vonatozó gyerek kedvence lett.
Később már a közértekben és ABC-kben a pénztár melletti kis fehér rácsos polcokon lehetett fellelni, de kizárólag a téli hónapokban.
A siker a rendszerváltozásig tartott, amikor a nyugati édességek letarolták a piacot. A télifagyi a 2000-es évek végén tért vissza, azóta is kapható élelmiszerboltokban, sok más retró édességgel együtt.