Alig pár napja újult meg itallapunk, máris a kedvencetek lett ez szezonális specialitásunk, melynek az alapja a Martini Fiero. Van benne még sok jég, eper, lime és friss bazsalikom is. Kóstóljátok meg ezt az igazi nyár frissítőt.
A Martini Fiero egy fehér szőlőből készült borpárlat spanyol citrusok héjának és különböző fűszerek keverékéből készül, amely egy kiegyensúlyozott keserédes narancsos ízt biztosít. Ez a modern vermouth a Martini keverőmesterének, Beppe Mussonak keverési szenvedélyének eredménye. A vöröses színe és az olajos, gyümölcsös íze 100%-ban természetes összetevőket tartalmaz.
Tudjátok, hogy mi a története sörbetnek és a Martininek, amelyek a világ egyik legnépszerűbb italai közé tartoznak?
A serbet, amit a törökök hoztak Pécsre
A sörbet egy a fagylaltok őseként is emlegetett friss vagy fagyasztott gyümölcsből készített üdítő jeges édesség, amit általában az étkezés végén desszertként, de a két főfogás között gyomornyugtatóként szolgáltak fel.
A sorbet pontos eredetét homály fedi. Sok nemzet szeretné magának tudni, ami biztos, hogy az első sörbet valamikor az ókorban készülhetett. Az egyik legenda szerint Néró római császár Alpok-béli átkelésekor hódarát kevert össze mézzel és borral, ami nagyon ízlett neki.
A serbet eredeti jelentése: ital, a török időkben ismerhették meg a pécsiek az 1541-es török ostromot követően, amikor I. Szulejmán serege elfoglata a várost. Az ital felbukkan később a költészetben is, amikor Arany János 1856-ban megírta a Szondi két apródja balladáját.
„Serbet, füge, pálma, sok déli gyümölcs,
Mit csak terem a nagy szultán birodalma,
Jó illatu fűszer, és drága kenőcs…
Ali győzelem-ünnepe van ma!”
A Martini, a világ legismertebb vermuth márkája
A Martini már több 161 éve egy ikonikus italként van jelen a világon. Leghíresebb Martini fogyasztó James Bond, akiről tudjuk, hogy rázva és nem keverve szereti készíttetni italát, de George Clooney-t is a márka egyik reklámarcaként köszönthetjük.
Rázva, nem keverve!
Számos ikonikus filmben hangzott el az a mondat, de leginkább a James Bond filmek juthatnak eszünkbe.
Maga a vermut, vagyis az ürmös bor nem az ő találmányuk, azt már 1786-ban Antoni Benedetto Carpano megalkotta helyettük. Eredetileg az olcsó borok nyers ízét próbálták elfedni különféle gyógynövények hozzáadásával, s ennek az elegynek adták a vermuth nevet.
A Martini márkát 1863-ban Torinóban alapította meg Martini & Rossi vállalkozás, akkor történt ugyanis, hogy három, nagyon különböző karakterű, de roppant tehetséges úriember összeállt és elhatározták, hogy vermutot fognak gyártani és meghódítják vele a világot. Ez néhány év alatt sikerült is, amikor a dublini (1865) és a párizsi (1878) nemzetközi kiállításon szerzett első kitüntetések után megkezdődött az elismerések sorozata, amely a világ minden tájáról gazdagította a Társaság éremlistáját.
Torinótól alig 20 km távolságra, egy Pessione nevű kisvárosban épült fel az a gyár, amely a mai napig az egyetlen a világon, ahol Martinit és a cég további termékeit gyártják.